Ze školky do školy - díl 11. Znalosti

Nemusí znát abecedu a násobilku, nějaké znalosti ovšem při nástupu mít potřebují...

Není třeba, abyste doma děti učili číst a psát. Nemusí znát abecedu a přijít do školy s nacvičenou násobilkou. Nějaké znalosti ovšem při nástupu do první třídy mít potřebují.

Děti by se měly orientovat ve svém blízkém okolí. Vědět, kde bydlí, kam chodí do školy, kde je hřiště a na koho se obrátit, když jsem v nouzi. Měly by zvládat základy slušného chování ve škole, u lékaře, v obchodě nebo na ulici. Nejen v prvouce se jim bude hodit znalost povolání, dopravních prostředků, rostlin a zvířat, počasí, ročních období apod. Vyprávějte dětem, ukazujte jim a popisujte věci okolo sebe. Děti se učí přirozeně tím, co vidí a slyší.

Jak tedy na to?

  • Povídejte si o všem, co vidíte. Komentujte okolí při procházkách a vysvětlujte, jak co funguje.
  • Trénujte všímavost k prostředí a lidem okolo. „Když cestou uvidíš nějaký dopravní prostředek, pojmenuj ho.” nebo „Vidíš někde okolo nás jehličnatý strom?”
  • Trefí Vaše dítě na hřiště? Nechte ho jednou celou výpravu vést. Když si nebude na křižovatce jisté, poraďte mu.
  • Povídejte si o tom, co se dá koupit ve kterém obchodě. Vyprávějte si, jaké dopravní prostředky jezdí po silnici, po vodě, které létají.
  • Zapojte dítě do běžných činností a vysvětlujte mu pravidla chování na různých místech.


V prvních třídách si děti osvojují tzv. trivium – tedy čtení, psaní a počítání. Se vším jim pomohou paní učitelky, ale na ZŠ Schulzovy sady je navštíví také tetka Abecedka. V minulých letech se osvědčil projekt Deváťáci učí prvňáky.

Následujícím dílem na téma Jak proběhne zápis do 1. třídy se s Vámi náš seriál rozloučí.

Eliška Tauchmanová, školní speciální pedagog
&
Monika Voleská, školní psycholog

Základní školy Schulzovy sady
Dvůr Králové nad Labem


Vytvořeno 17.3.2022 11:00:07 | přečteno 241x | Ing. David Sedláček