Ze školky do školy - díl 10. Tvořivost

1trida2

Tvořivost souvisí s uměleckou tvorbou, ale také vědou a technikou. Dítě by mělo umět vnímat kulturní podněty, sledovat děj příběhu a zvládnout sdělit důležité myšlenky představení. Výhodou je také schopnost vymyslet netradiční řešení nejrůznějších problémů a výzev.

Jak na rozvoj tvořivosti?

• Hrajte divadlo. S maňásky nebo i sami jako herci. Využijte i improvizovaných kostýmů. Chovejte se, jako byste opravdu byli v divadle. Po vystoupení dětem zatleskejte.
  • Když to půjde, navštivte nějaké představení pro děti ve skutečném divadle. Povídejte si o tom, co jste viděli, slyšeli, co vás zaujalo.
  • Podporujte děti ve hře “na...” - na školu, na obchod, na rodinu.
  • Nechte děti volně tvořit – kreslit, skládat z papíru, vystřihovat nebo modelovat z modelíny a stavět ze stavebnic.
  • Odpovídejte jim i na nestandardní zvídavé otázky.
  • Vyhlaste rodinnou soutěž o nejnetradičnější autíčko z lega nebo panenku z přírodnin. Nechejte dítěti volné pole působnosti a nechte se překvapit, co vyrobí.
  • Vyrábět můžete i společně v dílně nebo v kuchyni. Využívejte běžné materiály a věci netradičním způsobem. Buďte společně kreativní.

Svou tvořivost mohou žáci ZŠ Schulzovy sady využít v nejrůznějších kroužcích (výtvarných i technických), při projektovém vyučování, při práci na referátech, ale také například při vymýšlení a realizaci vystoupení na školní akademii nebo na dny otevřených dveří. Kulturní podněty jim škola zprostředkovává návštěvami divadel, muzeí a hudebních představení. Práci s technikou podporujeme při používání sdílené robotické učebny, ale také v nově zbudovaných prostorách odborných učeben.

V příštím díle se budeme věnovat tématu znalosti.

Ze školky do školy - Tvořivost

kreativita1