Výstava žáků 2. stupně ZŠ Schulzovy sady

V pátek 2. 6. se u příležitosti celostátní akce Noc kostelů konala v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. vernisáž výstavy výtvarných prací žáků ZŠ Schulzovy sady.

Obrazy inspirované díly starých mistrů tvořily děti v době Adventu. Výjev Marie s děťátkem byl zvolen pro zdůraznění pravého původu a smyslu oslavy Vánoc. Motiv matky s dítětem má potenciál oslovit široké spektrum lidí bez ohledu na víru a vyznání - díváme se na archetypální obraz lásky, která je trvalá a bezpodmínečná. Takovou lásku dostáváme od svých rodičů nebo případně jiných blízkých osob a lidé, kteří ji v dětství nepoznali, jí stěží budou schopni jako dospělí dávat. V gotickém umění, které většinou lidské tělo opomíjí a v éterických postavách svatých nám spíš ukazuje význam ducha, jsou Madony jakousi odchylkou – mezi maminkou a nahým Jezulátkem se rozehrává milostná hra doteků, polibků, úsměvů, které vzbuzují něhu. A právě na to se děti soustředily. Nešlo o vytváření kopií, hlavním úkolem bylo vyjádřit něžný mateřský cit.

Děti malovaly madony temperou nebo pastelem, některé zvolily kresbu tužkou, starší děti tvořily papírové a textilní koláže. Jako doplněk k výstavě vytvořily barevnými tušemi i zdobné monogramy Ave Maria.

Vernisáž doprovodil slovem architekt Ota Černý a hrou na saxofon Jonáš Dušek ze 7. B.

Mgr. Jana Madževská

Výstava obrazů

v kostele sv. Jana Křtitele
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

Výstava obrazů v kostele sv. Jana Křtitele

 
 
Vytvořeno 27.6.2023 10:37:16 | přečteno 306x | Ing. David Sedláček