Ukrajinci v naší škole

cesko ukrajina

Daří se osvojování českého jazyka, zapojení do činností, komunikace se spolužáky.

V průběhu března začali přicházet do naší školy ukrajinští žáci. Do poloviny dubna vzrostl jejich počet na 23. Jedná se o žáky prakticky všech ročníků, kteří jsou integrování většinou ve dvojicích do běžných tříd.

V začleňování nám během dubna pomáhaly dvě adaptační koordinátorky, studentky ruštiny na UHK, naše bývalé žákyně. Úzce spolupracujeme se ZŠ Strž, která umožnila kurzy českého jazyka přímo v naší škole. Dvakrát týdně mají ukrajinští žáci možnost intenzivně pracovat na osvojování českého jazyka. Někteří mladší žáci využívají nabídky školní družiny, řada dětí se seznamuje s naší kuchyní při stravování ve školní jídelně.

Nic nejde úplně samo, ale pokud je snaha a vůle na obou stranách, dostavuje se pokrok, žáci se zapojují do činností, plní úkoly, komunikují se spolužáky. Učitelé i žáci využívají k dorozumívání různé prostředky: cizí jazyky, slovníky, obrázkové karty, mobilní aplikace, on-line učebnice, ruce … Snažíme se, aby se zde ukrajinské děti cítili dobře a pobyt v naší škole byl pro ně přínosem.

Žákům, kterým jsme vystavili přihlášky na střední školy, přejeme úspěch. Pro ukrajinské předškoláky připravujeme zápis do 1. třídy. Ten se uskuteční ve středu 8. června od 14:00 do 17:00 hodin.

Mgr. Ivan Jugl


Vytvořeno 21.4.2022 17:00:15 | přečteno 685x | Ing. David Sedláček