Průmyslová revoluce na dosah ruky

Plně funkční model parního stroje.

Žáci osmých ročníků se v rámci výuky dějepisu setkali s plně funkčním modelem parního stroje. Tento převratný vynález znamenal počátek průmyslové revoluce ve Velké Británii i ve světě a zahájil tzv. století páry. Tato ukázka nepomohla pouze lepšímu pochopení převratnosti tohoto objevu, ale zároveň přispěla k lepšímu pochopení fungování parního stroje, s nímž se seznámili v rámci hodin fyziky. Na vlastní oči tak mohli vidět principy, na jejichž základě tento vynález funguje.

parni stroj, obrázek se otevře v novém okně

Demonstrace funkčního modelu, jež byl v našem případě založen na spalování pevného lihu, mnohým žákům poprvé ukázal původní statickou podobu parního stroje tak, jak byl užíván v prvních továrnách. Následně tak byli schopni docenit rozdíl mezi pokročilejšími verzemi, jež byly užívány jako pohon lodí či lokomotiv.

Mgr. Václav Hampel


Vytvořeno 23.2.2022 14:58:42 | přečteno 122x | Ing. David Sedláček