Preventivní programy na 2. stupni

Po různých karanténních opatřeních jsme na naší škole konečně mohli v předvánočním čase přivítat odborníky na slovo vzaté, a to pana psychologa Tomana a paní Šimkovou. Pan Toman působí jako psycholog a terénní pracovník a má opravdu bohaté zkušenosti s obrovským tématem, a to návykovými látkami. Na naši žádost se zaměřil na kouření, v menší míře i na alkohol, drogy. Osvětlil dětem nebezpečí požívání nikotinu a dlouhodobého používání cigaret, elektronických cigaret, klasického tabáku, ale i nového nešvaru dnešní doby, tzv. lyftu. Ukázal jim neotřelé záběry zdravých a silně poškozených plic kuřáka, dutinu ústní, dásně a zuby závislých lidí a v neposlední řadě i záběry onkologických pacientů s nálezy na plicích, rtech či jazyku. Velkým tématem bylo složení těchto návykových látek, aktivní a pasivní kouření, finanční stránka věci a také možné a mnohdy i složité léčení těchto závislostí. Otevřeno bylo také téma sebepoškozování, netolismu = „mobilománie“, závislosti na výpočetní technice a sociálních sítích. Paní Šimková zase s dětmi řešila dětská práva.

Vše to bohužel souvisí s vývojem dnešní celospolečenské situace. Řešíme tak důsledky dlouhodobé absence sociálních a školních vazeb v rámci situace s pandemií covid19. Výše zmiňované záležitosti pro nás na škole nejsou žádnou novinkou, snažíme se proto na naše žáky působit hlavně preventivně. Pokud se problémy vyskytnou, situaci aktivně řešíme a rodičům se snažíme vždy pomoci, popř. nasměrovat na odbornou pomoc. Děti byly celou dobu besedy v interakci s lektorem, nebály se ptát či vyjádřit svůj názor a postoj k celé problematice. Pokud jim uvízne v hlavách alespoň to základní, hurá, mají /máme všichni/ vyhráno!

Tým školního poradenského pracoviště


Vytvořeno 20.12.2021 21:20:18 | přečteno 307x | Ing. David Sedláček