Lyžařské výcviky očima učitelů tělocviku

V letošním školním roce jsme organizovali dva běhy lyžařského výcviku žáků 8. ročníku.

20. února vyrazila na lyžařský kurz první skupinka dětí z 8. C a 8. D. Zvolila se dojezdová forma výcviku. Jako jeden z instruktorů kurzu musím s radostí konstatovat, že o co bylo počasí horší, o to byly děti šikovnější. Pár jedinců, kteří se přihlásili, že nikdy v životě nelyžovali, udělalo první den tak obrovský pokrok, že nám krásný areál Kněžický vrch začal být „malý“. Proto jsme hned druhý den vyrazili na obtížnější sjezdovky do Herlíkovic. Letos panovala na kurzu téměř „rodinná atmosféra“. Bylo nás sice málo, ale všichni dospěli k názoru, že to byl příjemně a užitečně strávený týden. Každý si zalyžoval dle svých schopností.

Lyžařský výcvik osmých tříd budovy B, obrázek se otevře v novém okně

V následujícím týdnu od 27. února do 3. března probíhal lyžařský výcvik téměř čtyř desítek dětí ze tříd 8. A, 8. B a 8. E. Opět šlo o variantu s denním dojížděním, což pro byl děti možná menší zážitek oproti pobytovému kurzu, na druhou stranu je to však stálo méně peněz a my jsme mohli operativně každý den volit nejvhodnější sjezdovku podle sněhových podmínek, ceny a obtížnosti tratě v návaznosti na jejich zvyšující se úroveň. Byly to postupně sjezdovky ve Strážném, na Kněžickém vrchu a v Herlíkovicích.

Sice ani v těchto nadmořských výškách mezi 600 až 700 metry nad mořem o předcházejícím víkendu mnoho nenasněžilo, zato teploty dovolovaly bezproblémové umělé zasněžování. Díky tomu jsme si na sníh nemohli stěžovat. A téměř celotýdenní bezvětří, azurové počasí a sjezdové tratě prakticky bez front dotvářely skoro ideální podmínky. Výcviku se zúčastnila zhruba třetina nelyžařů. Na těch však byla nejvíce vidět radost z každodenního pokroku. A když jsme navíc uzavřeli výcvik bez jediného úrazu, byla to poslední skvělá tečka za celkově velmi vydařeným kurzem.

Lyžařský výcvik A, obrázek se otevře v novém okně

Nezbývá mi než doufat, že nám v budoucnu budou podmínky a okolnosti přát, aby děti nejen z naší školy mohly u lyžování nadále zůstat. Snad tedy za rok na horách opět na shledanou.

Mgr. Marian Bugar a Mgr. Jiří Baier
Vytvořeno 20.3.2023 14:49:22 | přečteno 226x | Ing. David Sedláček