Den Země
Turistický den spolu s ochranou životního prostředí.
Rok od roku DEN ZEMĚ (22.4.) nabývá důležitosti. Naše škola se rozhodla prožít ho v třídních kolektivech jako turistický den s návazností na hlavní podstatu tohoto „svátku“ naší planety. Pro každého člena společnosti by měla být ochrana přírody jednou z priorit života, proto se i naše škola snaží žákům vštípit kladný vztah k přírodě nejen v hodinách přírodopisu, chemie, zeměpisu, ale i kolektivně, zábavně a především aktivně.
Každá třída si zvolila svůj vlastní program. Téměř všechny měly ale společný zájem, tedy úklid a třídění odpadků, nejen v blízkém okolí školy a v přilehlém parku, ale všude, kam je zavedly jejich cesty.
Děkujeme Domu dětí a mládeže Jednička, který pro třídy prvního stupně připravil program probíhající formou stanovišť s jednotlivými aktivitami pro skupinky dětí. Třídění odpadu, včelaření, minerály, houby, ptáci a budky, těžba dřeva a pro příklad i myslivost, kde rozlišovaly stopy, kožešiny lesních zvířat a také paroží vysoké zvěře. Děti si vyrobily čelenku se symbolem planety Země, kterou odnesly přímo na hlavě zpět do školy.
Některé třídy navštívily Hankův dům, kde proběhla fotograficko-filmová projekce Expedice Borneo – promítání plné zeměpisných a přírodopisných zajímavostí z místa na Zemi, které ještě díky ochranářům příliš nepoznalo ruku člověka. Na závěr programu byla připravená vědomostní soutěž, což bylo velkou motivací k pozornosti, neboť tu byla šance odnést si domů nejen ceny, ale i vědomosti. Cestovatelům děti poděkovaly potleskem.
Jiné třídy se vypravily do školního lesa nad nemocnici, přírodou okolo Hartského potoka a Podhartského rybníka, kde zbyl čas i na opékání buřtů a hry v lese.
Většina tříd druhého stupně se se svými učiteli rozlétla po okolí města.
Žáci několika tříd navštívili Galerii minerálů Blaha, kde prostřednictvím plnění pracovních listů získávali zajímavé informace nejen z oboru mineralogie, ale také zeměpisné. Jako nápovědu měli možnost o radu požádat samotnou hlavu tohoto místa, tedy pana Blahu. Je nádherné a pro děti neskutečně překvapivé, jak unikátní a obrovská expozice je v našem městě. Jsou zde umístěny minerály a drahokamy z celého světa, ale i cenné a překvapivé nálezy z míst našeho blízkého okolí.
Třída 7.B se vydala do nedaleké ptačí rezervace Josefovské louky, kde absolvovala edukační program. Děti pozorovaly nejen ptáky, pro které jsou mokřady doslova požehnáním, ale i zde volně žijící divoké koně. Viděly také bobry okousané kmeny a jejich bobří hrad, hadník a broukoviště sloužící pro zimování plazů a hmyzu. Nedílnou součástí bylo setkání i s čolkem, skokánkem a ropuchou. Prostě a jednoduše - blíže přírodě to již nešlo!
Dalšími místy, která byla cílem tříd naší školy, se stala tradičně ZOO, přehrada Les Království, Čertovy hrady, stezka K. J. Erbena a Zátluky. Nejen pracovní listy byly náplní, také orientace v terénu pomocí mapy. Co kdyby nebyl signál? Nemyslitelné, ale stát se může.
Většina tříd se po náročném dopoledni vrátila ke škole a žáci s chutí poobědvali ve školní jídelně. Zdálo se, že byli všichni spokojeně unavení.
A konečně domů s dobrým pocitem, že jsme pro tu naši PLANETU ZEMI udělali alespoň malý dobrý skutek, aby se jí mohlo lépe dýchat!
Mgr. Daniela Kočnarová